Borsayı doğru okumak başarılı yatırımların olmazsa olmazıdır. Evet! Yatırımcıların borsa kayıplarının çoğunun sebebi borsanın doğru okunmamasına bağlıdır. Bu durumda ise yatırımcıların şu soruyu sorması çok normaldir; borsayı okuyabilmek için neler yapılmalı?

Borsayı doğru okuyabilmek eşittir borsa getirilerinin artması için yatırımların doğru zamanda, doğru stratejilerle, doğru yatırım enstrümanlarına, doğru risk getiri ilişkisi ile yönlendirilmesidir. Peki, borsayı okuyabilmek için yatırımcılar neler yapmalı? Aslında borsanın doğru okunabilmesi için yatırımcının bir yol haritası çizmesi gerekiyor. Bu yol haritasının yönergelerinde ise şu gibi sorular yer almalı?

Yatırım yapılacak borsayı iyi tanıyor muyum, yatırım yapılacak enstrümanın fiyat hareketlerini etkileyecek gelişmeler hakkında bilgim var mı, borsada yatırım deneyimim var mı, yatırım tecrübemi nasıl geliştirebilirim, borsada kaç lira ile yatırım yapılır, borsada kaybetme riski var mı, borsada hangi stratejiler kazandırır, nasıl bir yatırımcı profiline sahibim, borsada hangi aracı kurum ile çalışmalıyım, borsada teknik analiz nasıl yapılır, borsada finansal haberler nasıl takip edilir, borsa nasıl takip edilir, borsa neden yükselir veya düşer…

Borsa eğitimlerine ücretsiz katılın!

Borsayı doğru okumak için borsa eğitimleri ve deneme hesapları borsayı doğru okumada en önemli referanslar arasındadır. Borsada nasıl işlem yapılırdan fiyatlar neden iner düşere kadar birçok sorunun cevabının alındığı borsa eğitimleri sektörün bilinçli yatırımcı misyonu ile faaliyet gösteren aracı kurumlardan alınabilecek hizmetler arasındadır. Sektör uzmanları tarafından verilen webinarlar, seminerler, borsa e-eğitimleri, basılı ve dijital kitaplar dahil olmak üzere çok geniş yelpazede borsa eğitim argümanlarından faydalanma imkanı vardır.

Demo hesapta pratik avantajını yakalayın!

Borsada yatırım yapmak isteyen fakat yeterince tecrübesi olmayan ya da piyasada yeni olanlar için geliştirilmiş simülasyon yazılımlar yatırımcının sanal para ile gerçek piyasa koşullarında 15 dakikalık gecikmeli fiyatlar üzerinden pratik yapılması, piyasanın ve işlem gören enstrümanların tanınması, temel ve teknik analiz konusunda pratik imkanı gibi birçok husus düşünülerek geliştirilmiştir.

Araştırma rapor ve analizleri ile güncel kalın!

Borsalar finansal okuryazarlığın ön plana çıktığı, finansal ve ekonomik bilgilerin yatırıma yönlendirildiği piyasalardır. Ayrıca dinamiktirler dolayısıyla küresel ve yerel piyasalardaki tüm gelişmelerden etkilenirler. Yatırımcının uzmanlık alanı değil ise finans konusunda profesyonel bir analist seviyesinde piyasaları 24 saat takip edip analiz etmesi beklenemez. Fakat bununla birlikte piyasa uzmanları tarafından hazırlanan anlık, saatlik, günlük, haftalık, aylık ya da dönemlik analiz ve raporlar yatırımcının profesyoneller kadar başarılı stratejiler üretmesine imkan veriri.

Yatırımcı profilinizi öğrenin!

Yatırımcı profillerine göre yatırım modelleri farklılık gösterir. Risk iştahı yüksek yatırımcı ile risk iştahı düşük yatırımcının yatırım süreleri, yatırım yaptığı piyasalar ve enstrümanlar farklılık gösterir. Ayrıca yatırımcının yatırım kararlarını nasıl aldığı, kendini güncelleyip güncellemediği, finansal okuryazarlık seviyesi gibi birçok hususta yatırımcının kendi yatırım profilini tanımlaması gerekmektedir.

Ekonomik verilerin ve finansal tabloların okunabilmesi

Borsa yatırımcısının aynı zamanda makro, mikro ve finansal verileri okuyabilmesi doğru analiz edebilmesi çok önemlidir. GSMH, istihdam, işsizlik, enflasyon, büyüme, cari açık, dış ticaret gibi ekonomik verilerin yatırım yaptığı piyasaya ve enstrümana etkisi hakkında fikrin olunması erken aksiyon alınmasına yardım eder. Aksi takdirde verile açıklandığında piyasada aksiyon alması için geç kamış olabilir. Bu konuda birçok aracı kurum tarafından eğitimler verilmekle birlikte yazılı argümanlar da mevcuttur. İşlem yaptığınız aracı kurumdan destek alabilirsiniz.

Sektör uzmanları ile çalışın!

Borsada alım/satım işlemlerinin direkt yapılamaz. Mutlaka bir borsa üyesi SPK lisanslı aracı kurumda yatırım hesabı açması gerekmektedir. Dolayısıyla seçilen aracı kurumun alanında uzman, müşteri memnuniyeti odaklı, mali yapısı ve teknolojik alt yapısı güçlü olmasına dikkat etmeli. Daha fazla bilgi için GCM Menkul Kıymetlerin web adresi https://www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.