Ülkemiz yatırımcılarının en çok tercih ettiği dövizlerden olan RUBTRY kuru, farklı finans piyasalarında işlem görmektedir. Günümüzde en kazançlı işlemlerin VİOP aracılığıyla yapıldığını söyleyebiliriz. Piyasaya yapılan düzenlemeler sonrasında işlem koşulları iyileştirilmiş ve yatırımcının dikkatini çeken bir hale dönüşmüştür.

Borsa İstanbul çatısı altında faaliyet gösteren Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) ülkemizde en çok tercih edilen yatırım araçlarına yönelik enstrümanların kontratları ile işlem yapmanızı sağlamaktadır. Rus rublesi/TL kontratı da bunlardan birisidir. 2017 yılının Ağustos ayında işleme başlayan kontrat, ilgi görmüştür ve özellikle ticaretle ilgili kişiler tarafından tercih edilmiştir. Ruble kurunun fiyatında görülen dalgalanmalardan faydalanmak isteyen yatırımcılar, VİOP avantajları ile işlemlerini yapmıştır.

Ruble Kurunda Görülen Değişimleri Canlı İzlemek için Tıklayın!

Vadeli işlemler; bugünden belirlenen miktar, kalite ve fiyattaki enstrümanın gelecekte alınıp satılması şeklinde tanımlanmaktadır. Bu işlemin yapılmasını sağlayan vadeli işlem kontratlarıdır. Türev araç olarak da tanımlanan bu enstrümanlar, yatırım araçlarının dayanak varlık olarak işlem gördüğü sözleşmelerdir. Rus rublesi/TL kontratı, ruble kurunun dayanak varlık olarak işlem gördüğü bir enstrümandır. Şartları ise borsa tarafından belirlenmiştir.

Ruble/TL kontratının büyüklüğü, 100.000 rubledir. Nakdi uzlaşma şekline göre işlem görür. Günlük uzlaşma fiyatı, seans sona ermeden son 10 dakika içerisinde gerçekleştirilen bütün işlemlerin miktar ağırlıklı ortalama fiyatı olarak belirlenir. Eğer son 10 dakika içerisinde 10’dan az işlem gerçekleştiyse geriye dönük 10 işlemin miktar ağırlıklı ortalaması günlük uzlaşma fiyatı olarak belirlenmektedir. Eğer seans içinde 10 işlem gerçekleşmemişse bir önceki güne ait günlük uzlaşma fiyatı üzerinden işlem yapılır.

VİOP’ta iki yönlü işlem özelliği de bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde fiyatlar yalnızca yükselirken değil, düşerken de kar edebilirsiniz. Fiyatlar yükselirken uzun pozisyon alırsınız ve beklentiniz gerçekleştiğinde kısa pozisyonla işlemi sonlandırırsınız. Beklentiniz doğru çıktığında karınızı alırsınız. Fiyatların düşeceğini tahmin ettiğinizde ise kısa pozisyon oluşturursunuz ve beklentiniz gerçekleştiğinde uzun pozisyonla işlemi sonlandırırsınız. VİOP’ta uzun pozisyonun kısa pozisyonla; kısa pozisyonun ise uzun ile sonlandırıldığını bilmelisiniz.

Kaldıraçlı alım – satım özelliği ise VİOP’un bir diğer avantajıdır. Ruble/TL kontratlarında 1’e 11 oranına kadar kaldıraç uygulanmaktadır. Bu oranlar ve başlangıç teminatı, Borsa İstanbul tarafından belirlenmektedir ve değiştirilmeleri söz konusudur. Değiştirilecekleri zaman gerekli duyurular yapılmaktadır. Yatırımcılar da buna göre pozisyonlarını kontrol etmektedir.

Birikimlerinizi VİOP ile değerlendirmek istiyorsanız ücretsiz eğitim olanaklarından faydalanmanızı tavsiye ederiz. Bu eğitimler sayesinde kısa sürede VİOP hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sanal para ile işlem yapılmasını mümkün kılan demo hesaplar ise piyasanın işlemlerini daha iyi öğrenmenizi sağlamaktadır. Bu nedenle hem teorik hem de uygulamalı olarak kendinizi geliştirdikten sonra piyasaya başlamanızı öneririz.