Türev, kaldıraçlı ve vadeli piyasa VİOP’ta (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası), piyasalara artan oynaklıklar ve risk yönetiminin etkin olması ile birlikte yatırımcı için en cazip borsalardan biri oldu. Özellikle finansal liberalizasyon ve teknolojinin gelişmesi de türev piyasalar ilgiyi besleyen en büyük unsurlar arasında.

Yatırımcının VİOP’ta piyasanın kuruluşu 2005 yılından itibaren katlanarak artan yatırımcı profiline sahip özelikle spot piyasa risklerini kaldıraçlı olarak bu piyasada yönetmek isteyen yatırımcılar kadar bu piyasadaki spekülatif fiyat hareketlerinin yarattığı yatırım fırsatlarından faydalanmak isteyen yatırımcılar hedger yapan yatırımcıların çok üstüne çıkmış durumda.

Vadeli piyasalarda işlem yapmak isteyen yatırımcıların çekimser kalmasının altında ise bu piyasada nasıl işlem yapılacağını bilemeleri yatıyor. Vadeli piyasalarda işlem yapmak denilince yatırımcı için bu piyasa bilinmezlerle dolu görünse de aslında VİOP’ta yatırım yapmanın diğer finans piyasalarında çok farklı olmadığı bilinmeli. Çünkü VİOP’ta Borsa İstanbul bünyesinde ki piyasalardan biri ve diğer piyasalarda işlem yapmak için izlenen prosedürler bu piyasada da izleniyor.

Vadeli piyasalarda işlem yapmak için gereken şartlar ile spot piyasalarda işlem yapmak için gereken şartlar birbirinden çok farklılık göstermiyor. Fakat diğer taraftan VİOP müşteri hesabının açılması için yatırım risk bildirim formu gibi bazı prosedürlerde de farklılık gösteriyor. Aynı zamanda vadeli piyasalarda işlem yapmanın şartları her ne kadar diğer piyasalardan çok farklı olmasa da piyasa özellikleri, işlem koşulları, kullanılan işlem platformları gibi teknik hususlar da farklılık var.

VİOP’ta işlem yapabilmek için gerekli şartlar Sermaye Piyasası Kanunu’na göre ve Borsa İstanbul tarafından belirlenmiş rutin prosedürler. Tüm yatırımcılar için geçerli olan VİOP’ta işlem yapabilmek için gerekli şartlar şunları içeriyor.

VİOP hesabı sahibi müşterilerin sahip olduğu haklar

VİOP’ta işlem yapabilmek için gerekli şartlar sağlandıktan sonra VİOP yatırımcısı vadeli ve türev bir piyasada kaldıraçlı olarak çift yönlü işlem yapma imkanına sahip oluyor. Ayrıca VİOP demo (deneme) hesabında ücretsiz ve sanal para ile 15 dakikalık gecikmeli fiyatlar üzerinden gerçek piyasa koşullarında online işlem yapma avantajını yakalıyor. Ayrıca işlem açtığı kurumun uzman analistleri tarafından hazırlanan, anlık, günlük, haftalık, aylık ve özel raporlara erişim imkânı sağlıyor. Böylece güncel stratejiler üzerinden yatırım kararları alma fırsatı buluyor.

VİOP’ta işlem yapabilmek için gerekli şartları sağlayan VİOP yatırımcısının VİOP piyasasında işlem yaptığı aracı kurumun müşteri uzmanlarından VİOP piyasalarına başarılı işlem yapabilmek için gerekli merak ettiği tüm konularda ücretsiz olarak tüm konularda bilgi alabiliyor. Ücretsiz VİOP eğitim, seminer ve webinarlarına ulaşabiliyor.

GCM VİOP avantajları ile yatırım fırsatlarını yakalayın!

VİOP hesabı açılımıyla ilgili daha fazla bilgi almak için sektörün ödüllü ve lider kurumlarından GCM VİOP müşteri temsilcilerinden yardım alabilir, www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.