Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) açılış ve kapanış saatleri VİOP’ta işlem yapan yatırımcılar kadar spot piyasaları yatırımcıları için de önemlidir. VİOP açılış saatlerinin spot piyasalardan daha erken olması, piyasaların nasıl açılacağını görmek açısından avantajlıdır.

VİOP kapanış saatleri ise yatırımcıların portföylerinin uzlaşma fiyatı üzerinden güncellenmesi, teminat yönetimi, piyasanın genel trendini görmek gibi birçok detay açısından bilinmesi gerekmektedir. VİOP’ta bilinçli işlem yapmanın kurallarından biri de VİOP açılış ve kapanış saatlerinin piyasalar ve yatırım stratejileri açısından öneminin bilinmesidir. Çünkü VİOP açılış ve kapanış saatleri VİOP piyasasının zengin emir çeşitliliğiyle entegre edildiğinde VİOP’ta başarılı yatırım stratejilerinden önemli birini keşfetmiş olacaksınız.

VİOP açılış ve kapanış saatleri, VİOP’ta yatırım yapmak isteyenler tarafından da çok sorulan sorular arasındadır. VİOP açılış ve kapanış saatleri aynı zamanda yatırımcının portföy yönetimi, teminat yönetimi ve stratejilerini başarıyla uygulayabilmesi için VİOP açılış ve kapanış saatleri bilinmesinde fayda vardır.

VİOP açılış ve kapanış saatleri nedir?

VİOP açılış ve kapanış saatleri Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren diğer piyasalara göre daha erken açılmakta ve daha geç kapanmaktadır. Peki, VİOP açılış ve kapanış saatleri nedir? İşte size VİOP açılış ve kapanış saatleri…

*  Aksi duyurulmadığı sürece geçerlidir.

** Normal seansın son 10 dakikası Kapanış Aralığı olarak adlandırılır. Günlük uzlaşma fiyatları Kapanış Aralığındaki işlemler kullanılarak hesaplanır.

VİOP açılış saati sabah 9.30’dur,  kapanış saati ise 18.10’dur fakat son on dakika kapanış aralığıdır. Uzlaşma fiyatları bu aralıkta olan işlemlere göre hesaplanmaktadır.

VİOP’ta açılış ve kapanış saatleri neden önemli?

VİOP’ta açılış ve kapanış saatleri iki açıdan çok önemli. Öncelikle VİOP piyasası daha erken açıldığı için borsaların o gün için küresel ve yerel piyasalardaki gelişmelere nasıl tepki vereceği yönünde fikirler veriyor. Mesela FED gece faiz artırım kararı aldı diyelim. VİOP’ta işlem gören BİST30 vadeli sözleşmesinin yönü daha sonra açılan Borsa İstanbul’da işlem yapan yatırımcılara fikir veriyor. VİOP’ta düşüş yönündeki hareketler Borsa İstanbul pay piyasasında düşüş olacağı yönünde öngörü oluşturuyor. Ya da VİOP’ta yükseliş yönündeki seyir spot borsa olan BİST hisse piyasasında aynı tepkinin verilmesi yönünde rehber oluyor.

VİOP’ta bilinçli yatırımın farkını uzmanlarla keşfedin!

VİOP piyasalarında bilinçli yatırım yapmak, finansal okuryazarlığın geliştirilmesi, piyasa rapor ve analizleri sizin bu piyasada başarılı işlem stratejileri üretebilmenize büyük katkı sağlar. Aynı zamanda yatırımlarınızdan gelir elde etmenizde hızlı yol almanızı sağlar.

VİOP piyasasında bilinçli yatırım yapmak için sektörün lider ve ödüllü aracı kurumu GCM VİOP’un üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan uzmanlarından yardım alabilirsiniz.