VİOP altın kontratları, geleneksel yatırım aracı altında yeni nesil enstrümanlarla işlem yapan aynı zamanda türev piyasalarda oluşan getiri fırsatlarını değerlendirmek isteyen yatırımcıların gözde yatırım araçlarındandır.

Altın, insanlık tarihi boyunca gerek ziynet gerekse ödeme sistemlerinde veya yatırım aracı olarak güvenilir varlıklar içinde ilk sırada yer almıştır. Ülkeler açısından da rezerv olarak tutulan altın, ekonomik ve finansal sistemin vazgeçilmez çok değerli bir emtiasıdır. Bu perspektifte de global ekonomide belirsizliklerin ve risklerin artığı dönemlerde altın yatırımının yıldızı daha da parlamaktadır. Türk yatırımcı için de altın çok önemli bir yatırım aracı olmakla birlikte aynı zamanda kültürünün vazgeçilmez bir ziynet eşyasıdır. İşte bu ve daha fazla unsurların etkisinde VİOP altın kontratları altın yatırımcısı için çok daha cazip hale gelmektedir.

VİOP’ta altın kontratlarına yatırım yapmanın avantajlar arasında kaldıraç etkisi, çift yönlü işlem imkanı, ücretsiz, eğitim, küçük birikimlerin de altın yatırımına yönlendirebilmesi sayılabilir. VİOP altın kontratlarında yatırım yapmanın avantajlarıyla ilgili farkındalık artmakta ve bu piyasada ivmelenen bir oranda yatırımcı kitleleri yer almaktadır.

Peki, VİOP altın kontratlarında ilk defa yatırım yapacak veya altın kontratları hakkında bilgi edinmek isteyen yatırımcılar için VİOP altın kontraları nelerdir ve nasıl işlem yapılıyor konusunu açmaya çalışalım.

VİOP’ta işlem gören altın kontratları

VİOP’ta ons altının ve gram altının dayanak varlık olduğu iki sözleşme işlem görüyor. VİOP’ta işlem gören altın kontratları:

ONS Altın – USD/ONS (XAUUSD)

Gram Altın – TL/Gram (XAUTRY)

VİOP’ta işlem gören USD/ONS ve XAUTRY altın kontratlarında gerek spekülatif amaçlı gerek hedge amaçlı  aynı zamanda Türk yatırımcının da en çok ilgi gösterdiği pariteler arasındadır. Bununla birlikte yatırımcının EUR/TRY kontratlarında nasıl işlem yapacağını ise başka bir konuda anlatacağım. Şimdi, “VİOP altın kontratlarının özellikleri nedir” açıklamaya çalışalım;

VİOP ONS Altın – USD/ONS  (XAUUSD) kontratının özelikleri nelerdir?

VİOP XAUUSD kontratında

Dayanak Varlık:  Altın

Standart Sözleşme Büyüklüğü: 1 Ons

Günlük Uzlaşma Fiyatı: Seans bitiminden önceki son 10 dakikada oluşan tüm fiyatların belli bir formüle göre ortalaması alınarak belirlenir.

Uzlaşma Şekli: Nakdi Uzlaşma

Vade Döngü Ayları: Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık’tır.

Sözleşmenin Vadesi ve Son İşlem Günü: Her vade ayının son işgünüdür. 

Minimum Fiyat Adımı: Minimum fiyat adımı 0,05 ABD Doları

Yaklaşık kaldıraç oranı: 1:16

VİOP XAUTRY (Gram Altın_TL) kontratının özelikleri nelerdir?

VİOP XAUTRY (GRAM-TL) kontratında

Dayanak Varlık:  Gram altın

Standart Sözleşme Büyüklüğü:

Günlük Uzlaşma Fiyatı: Seans bitiminden önceki son 10 dakikada oluşan tüm fiyatların belli bir formüle göre ortalaması alınarak belirlenir.

Uzlaşma Şekli: Nakdi Uzlaşma

Sözleşmenin Vadesi ve Son İşlem Günü: Her vade ayının son işgünüdür. 

Minimum Fiyat Adımı: Minimum fiyat adımı 0,01 TL’dir.

Yaklaşık kaldıraç oranı: 1:10

VİOP altın kontratlarında nasıl işlem yapılır?

Yatırımcılar küresel ve yerel piyasadaki risklerin artığı dönemlerde popülitesi artan altın kontratlarında oluşan yatırım fırsatlarını değerlendirmek için VİOP piyasasında avantajlı piyasa özellikleri ile yatırım yapabilirler. Bununla birlikte VİOP piyasasında fiyatlar hem yükselirken hem de düşerken altın kontratlarında kar potansiyellerinin değerlendirilmesi için de VİOP’ta yer alan yatırımcıların sayısı her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla VİOP altın kontratlarında ilk defa yatırım yapacak yatırımcıların işlem yapabilmesi için VİOP üyesi bir aracı kurumda VİOP müşteri hesabı açtırması yeterlidir.

VİOP müşteri hesabı açtıran yatırımcı artık kurumunun web sitesi üzerinden online olarak VİOP işlem platformuna bağlanarak ya da telefonla müşteri temsilcisine emir iletimiyle VİOP altın kontratlarında işlem yapılabilir.

VİOP altınh kontratlarında emir iletim süreci şu şekilde ilerliyor:

*VİOP müşterisi olunan kurumun wenb adresi üzerinden VİOP işlem platformuna VİOP müşteri numarası ve kurum tarafından verilen şifre girilerek VİOP Meta Trader 5 VİOP işlem platformuna giriş sağlanıyor.

*VİOP işlem Platformu Meta Trader 5 üzerinden Piyasa Gözlemi menüsünden Semboller içinden işlem yapılmak istenilen VİOP altın kontratını seçiyoruz.

*VİOP İşlem Platformu üzerinden daha sonra Emir Türü (Borsa İşlem – Bekleyen Emir) seçiliyor.

*Kontrat adedi (hacim), emir tipi (Kalanı Pasife yaz- Kalanı İptal ET), pozisyon seçimi Al (Long)- Sat (Short)tercihleri de yapılarak emir girişi süreci tamamlanmış oluyor.

Borsa işlem emir türü  yani piyasa emri oluşturuldu ise piyasa fiyatları üzerinden emriniz gerçekleşiyor. Eğer bekleyen emir oluşturuldu ise bekleyen emir koşullarının piyasa fiyatı ile eşleşmesi beklenir. Emir tipine göre de gün sonuna kadar geçekleşemeyen emirler iptal edilir. Eğer bekleyen emir ise iptal edilene kadar geçerli olur.

VİOP’ta GCM VİOP farkı ile yatırım yapın!

VİOP’ta altın kontratlarında işlem yapmak çok basit ve kolaydır. Birkaç saniye içinde sisteme emrinize girerek VİOP piyasasında oluşan yatırım fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lisanslı ve geniş yetkili aracı kurum olan GCM VİOP’un web adresi www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.