Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) analizlerin takip edilmesi, yatırımcının güncel kalmasını dolayısı ile de öngörülerin güçlenmesini ve daha karlı işlem stratejileri yönetebilmesi sağlar.

VİOP piyasasının yönünü, piyasada işlem gören enstrümanları etkileyen gelişmeleri, fiyat hareketlerini öngörmek açısından VİOP analizlerinin takip edilmesi gerektiği tüm yatırımcılar tarafından bilinmektedir. Bununla birlikte yatırımcıların VİOP analizlerini takip ederken dikkat emeleri gereken hususlar vardır.

VİOP analizlerini takip ederken nelere dikkat etmeli?

-Yatırımcıların kararları üzerinde büyük etkisi olan VİOP analizlerin takibi kadar analizleri hazırlayan uzman ve kurumlarının işin ne kadar ehli olunduğu araştırılmalıdır.

-VİOP analizlerini hazırlayan kurum ve uzmanların alanında profesyonel olmaları dışında yine yatırımcının VİOP analizlerini takip edebilmesi ve yorumlayabilmesi açısından yatırımcının finansal okuryazarlık seviyesinin de piyasada kullanılan temel ve teknik bilgiyi doğru okuması da çok önemlidir. Bu perspektifte yatırımcı VİOP analizlerini takip ederken analizlerin de çok karmaşık olmasına dikkat edilmelidir.

-VİOP analizleri takip eden yatırımcının bilmesi gereken diğer bir unsur ise VİOP’ta işlem gören enstrümanları farklı yön ve derecelerde etkiyebileceğidir. Mesela hisse senedi sözleşmelerini etkileyen gelişmeler ile altın sözleşmelerini etkileyen gelişmeler aynı olmayabilir ya döviz varlıklarını etkileyen küresel ve yerel gelişmeler hisse varlıklarını aynı oranda etkilemeyebilir. Dolayısıyla yatırımcının VİOP analizlerini takip ederken yatırım yaptığı enstrümanların hangi gelişmelerden ne yönde ve ne derece etkilendiğini bilmesi de analizleri takip etmek kadar önemlidir.

-VİOP analizleri özel, günlük, haftalık, aylık, üç aylık, yıllık gibi değişen periyotlarda hazırlanmaktadır. Dolayısıyla yatırımcı VİOP analizlerini takip ettiği kurumun piyasanın gerisinde mi kalıyor, kısa, orta, uzun vadeli stratejileri üretilmesine katkı sağlayabiliyor mu gibi detayları sorgulamalıdır.

VİOP analizlerinde öne çıkan gelişmeler

VİOP piyasası ve VİOP’ta işlem gören enstrümanlar diğer piyasalar gibi küresel ve yerel ekonomik, politik, jeopolitik gelişmelerden etkilenmektedir. Ekonomik gelişmeler arasında enflasyon, büyüme, işsizlik, cari açık gibi gelişmeler öne çıkarken, siyasi risklerde seçimler, hükumet ve muhalefet çekişmeleri gibi belirsizlik yaratan unsurla analizlerde ön plana çıkmaktadır. Ayrıca jeopolitik riskler arasında ise ülkelerin bütünlüğünü bozması muhtemel gelişmeler, deprem, kıtlık, mevsimsel etkiler gibi risklerde bölgelere ait riskler olarak analize girmektedir. Pozitif tüm gelişmeler fiyatları yukarı çekerken negatif gelişmelerde fiyatları olumsuz etkilenmektedir.

VİOP piyasası enstrümanlarını etkileyen gelişmeler ile dayanak varlıkları etkileyene gelişmeler aynıdır. Mesela spot piyasa Borsa İstanbul 30 endeksini yönlendiren gelişmelerle VİOP 30 endeksini etkileyen gelişmeler aynıdır. Bu perspektifte de VİOP analizlerini takip ederken dayanak varlıkları etkileyen gelişmeler de dikkate alınmalıdır.

VİOP analizlerini takip ederken mağdur olmamanız için sektörün ödüllü ve lider kurumlarından destek alabilirsiniz. Bu konuda bilgi için GCM VİOP ’un üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan müşteri temsilcilerinden bilgi alabileceğiniz gibi daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.