Türk lirası dışındaki para birimlerine yatırım yada döviz ile ticaret yapan ithalatçı ve ihracatçıların hatta döviz bağımlılığı yüksek işletmelerin çok yakında takip ettikleri döviz piyasaları spot ve vadeli piyasalar olarak çeşitleniyor. Özellikle vadeli ve kaldıraçlı piyasa olan Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP). Bu piyasada işlem gören VİOP döviz sözleşmeleri ise yatırımcının en çok işlem yaptığı sözleşmeler arasında.

VİOP döviz sözleşmeleri hakkında yazılan birçok bilgilendirme yazısında ise yatırımcının bu piyasada başarı ile işlem yapmasına yönelik internet ortamında eksik veya sığ bilgiler bulunabiliyor. Yatırımcının döviz sözleşmelerine yatırım yapmadan önce VİOP döviz sözleşmeleri hakkında araştırma yaparken güvenilir kurumların ve sektör uzmanlarının bilgilendirme ve eğitim içeriklerine yönelmesi doğru ve faydalı bilgiye ulaşmak için çok önemli.

VİOP döviz sözleşmeleri hakkında yayınlanan içeriklerle ilgili kısa bir uyarıdan sonra VİOP döviz sözleşmeleriyle ilgili temel bilgilere yönelebiliriz.

Türk yatırımcının yakından ilgilendiği EuroTL, Eurodolar ve DolarTL paritesi sözleşmesi VİOP’ta aktif işlem gören sözleşmeler arasındadır. Bu pariteler TL’nin etkileşiminin güçlü olduğu döviz varlıkları içindedir.

VİOP döviz sözleşmeleri hakkında diğer bir bilgi ise bu piyasada işlem yapan yatırımcı profilleri içinde fiyat hareketlerinden faydalanmak isteyen spekülatörler, piyasalar arasındaki fiyat hareketlerinden faydalanmak isteyen arbitrajcılar ve döviz risklerini yönetmek isteyen hedgerlar oluşturuyor.

VİOP’ta işlem gören döviz kontratları ise şunlar;

ABD Doları/ Türk Lirası kuru (USD/TRY paritesi kontratı)
Euro/ Amerikan Doları çapraz kuru (EUR/USD paritesi kontratı)
Euro/ Türk Lirası Kuru (EUR/TRY paritesi kontratı)
Çin Yuanı/Türk lirası (CNH/TL)
Rus Rublesi/Türk lirası (RUB/TL)

VİOP’ta döviz sözleşmelerinde nasıl işlem yapılır?

VİOP ile döviz paritelerine yatırım yapmak isteyen yatırımcıların geleneksel yatırım alışkanlıkları içinde güçlü bir konumu olan EUR/TRY, USD/TRY ve EUR/TRY pariteleri popüler olmakla birlikte dünya ekonomisinde güçlü bir konumu olan Çin’in para birimi Yuan ve ticaretimizin yoğun olduğu komşumuz Rusya’nın para birimi Ruble’de VİOP’ta yeni işlem görmeye başlamış ve Türk yatırımcının büyük ilgi göstereceği enstrümanlar arasına şimdiden girecek gözüküyor.

VİOP döviz sözleşmeleri hakkında bilgi edindikten sonra VİOP ile döviz paritelerine yatırım yapmak isteyen yatırımcıların VİOP müşteri hesabı açmaları gerekiyor. Bunun için VİOP işlemlerine aracılık yetkisi bulunan bir kurumda VİOP müşteri hesabı açmaları piyasa online olarak kurumun web sitesinden erişimini sağlayacaktır. Böylece yatırımcı alım ve satım işlemini VİOP müşteri hesap bilgilerini ve şifresini girerek VİOP işlem platformu üzerinden yapabilecektir.

VİOP döviz sözleşmeleri hakkında işlem stratejilerinin gelişmesine ve yatırımcının pratik yapabilmesine yönelik diğer bir bilgi ise yatırımcının VİOP deneme hesabında sanal para ile online olarak dijital ortamda gerçek piyasa koşullarında pratik yapabileceğidir. Yatırımcı VİOP döviz sözleşmeleri hakkında edindiği bilgileri VİOP deneme hesabında test edebilecek ve işlem stratejilerini geliştirebilecektir.

Yine VİOP döviz sözleşmeleri hakkında çok önemli bir bilgi VİOP’ta döviz sözleşmelerinde spot piyasadan daha az teminatla kaldıraç etkisinden faydalanarak (10:1 ile 30:1kaldıraç oranı) yatırım yapılabileceğidir. Kaldıraç etkisi yatırımcının daha az teminatla yüksek getiri fırsatı sunarken aynı oranda risk de içermektedir. Etkin teminat yönetimi yatırımcının daha karlı yatırım gelirleri elde etmesinde en büyük güçtür.

VİOP’ta GCM VİOP farkı ile yatırım yapın!

VİOP döviz sözleşmeleri hakkında daha fazla bilgi için lisanslı ve geniş yetkili aracı kurum olan GCM VİOP’un web adresi www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.