Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) piyasanın ve yatırımcının ihtiyaçlarına göre şekillenen VİOP emirleri fiyat tipine ve emir süresine göre değişiklik gösterir. Diğer piyasalara göre daha zengin ve fonksiyonel emir çeşitliliğine sahip olan VİOP’ta yatırımcı ileri seviye yatırım stratejilerini uygulama fırsatı bulur.

VİOP; vadeli, türev ve kaldıraçlı bir piyasa olması sebebiyle alım ve satım emirleri ve işlem stratejileri basit olabileceği gibi ileri seviye işlem stratejilerini de uygulama imkanı veren zengin VİOP emir çeşitliliğine sahiptir.

VİOP’ta yeni yatırım yapmaya başlayan yatırımcılar VİOP emirleri nedir ve ne işe yarar konusunda bilgi edinmek isteyecekleri gibi VİOP emirlerinin ne işe yarayacağı hususunda da bilgilerini artırmak isteyebilirler. VİOP emir çeşitlerinin bilinmesi ve VİOP emirlerinin ne işe yarayacağı konusunda ileri seviye bilgi yatırımcının daha karlı stratejilere yönelebilmesi için de hakikaten çok önemlidir.  İşte bu çerçevede VİOP emirleri nedir ve ne işe yarar açıklamaya çalışalım.

VİOP emirleri VİOP’ta yatırım yapmak, pozisyon açmak ve kapatmak için kullanılacak komutlardır. VİOP’ta alım ve satım emri vermenize yarayan VİOP emirler fiyat tipine göre üç başlık altında toplanmaktadır. Emir süreleri ise fiyat tiplerine göre değişiklik göstermektedir.

FİYAT TİPLERİ

VİOP’ta üç fiyat tipi mevcuttur, bunlar limitli emirler, piyasa emirleri ve piyasadan limitli emirlerdir.

Limitli Emirler; Fiyat ve miktarların tanımlandığı emirlerdir. Limitli emirler tanımlı fiyat üzerinden gerçekleşmek için pasif olarak beklerler.

Piyasa Emirleri; Piyasa fiyatları üzerinden fiyat sınırlaması yapılmadan tanımlanan emirlerdir. Bu emir tipinde fiyat girilmez karşı taraftaki en iyi fiyatlı emir ile eşleşir. Eğer miktar karşı taraf ile eşleşmiyor sa ayni eşleşecek miktar yoksa iptal olurlar.

Piyasadan Limitle; Piyasa emirleri gibi fiyat sınırlaması olmadan sisteme girilir. Piyasa emirlerinden farklı olarak eşleşmeyen kısım, gerçekleştiği son işlem fiyatını alarak limit fiyatlı emre dönüşür ve emir defterinde pasif olarak yazılır. Sürekli işlem esnasında gerçekleşmez ise hemen otomatik olarak iptal edilir.

EMİR SÜRELERİ

Günlük; VİOP gün içi verilen gerçekleşmeyince iptal edilen emirlerdir.

Gerçekleşmezse iptal et; aynı gün içinde gerçekleşmez ise iptal edilen emirlerdir.

Kalanı iptal et; Emrin gün içinde gerçekleşmeyen kısmının iptal edildiği emir tipidir.

İptale kadar geçerli; talep toplama yöntemiyle halka arzların gerçekleştirildiği birincil piyasada kullanılır.

Tarihli emir; Belirli bir tarihe kadar geçerli olan emirlerdir.

Fiyat tiplerine göre kullanabileceğiniz emir süreleri aşağıdaki gibidir;

Limitli Emirler

Günlük

Gerçekleşmezse iptal et

Kalanı iptal et

İptale kadar geçerli

Tarihli emir

Piyasa Emirleri

Gerçekleşmezse İptal et

Kalanı İptal et

Piyasadan Limitle

Günlük

Gerçekleşmezse iptal et

Kalanı iptal et

İptale kadar geçerli

Tarihli emir

VİOP emirleri ve GCM VİOP Meta Trader işlem platformu kusursuz uyumu

VİOP emirlerini GCM VİOP Meta Trader işlem platformu avantajları ile kullanın.  VİOP’ta temel ve ileri seviye stratejilerini başarıyla uygulayabileceğiniz VİOP emir çeşitliliğinden sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP Meta Trader 5 işlem platformu ile avantajlı olarak faydalanın. Daha fazla bilgi için wwwgcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.