Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) piyasanın ihtiyaçlarına uygun olarak farklı risk ve getiri seviyelerinde geniş yelpazede çok çeşitli finansal enstrüman işlem görüyor.

Pariteler, hisse senetleri, endeksler, tahvil ve fonlar dışında yatırımcı emtialarda da alım ve satım işlemleri yaparak hem risk yönetimi yapabiliyor hem de kar etme avantajını yakalayabiliyor.

VİOP ile kaldıraçlı alım ve satım işlemleri sadece emtia ticareti yapan yatırımcılar için risk yönetimi fırsatları sunmuyor tabi, aynı zamanda spekülatörler içinde önemli getiri imkanları sunuyor.

VİOP’ta işlem gören emtialar arasında İskenderun çelik hurdası, kıymetli madenlerden ons ve gram altın, zirai emtialar sayılabilir. Kıymetli maden emtiaları dışında buğday ve pamuk zirai emtiaları ekonomiler için çok önemli olmakla birlikte emtia borsalarının da en yüksek işlem hacimli ve en çok ilgi gören emtiaları arasında yer alıyor. VİOP ile kaldıraçlı emtia alım ve satım işlemleri her geçen gün daha fazla yatırımcı kitlelerinin katıldığı bir piyasa olarak dev adımlarla büyüyor.

Spot borsalarda birikimleri kadar yatırım yapan yatırımcılar için fiyat hareketlerine göre ortalama 10:1 ile 30:1 oranları arasında kaldıraçlı işlem yapabilme önemli bir piyasa özelliğidir. Hele zirai emtialarda mevsimsellik etkisinin artığı dönemlerde oluşan fiyat hareketleri yüksek volatilite birçok yatırımcı için ciddi getiri fırsatları yaratmaktadır. VİOP ile kaldıraçlı emtia alım ve satım işlemleri spekülatörler kadar pamuk ve buğday ticareti yapan yada ham madde girdisi olan iş adamlarının da piyasalarda oluşan fiyat hareketlerinden çok spot piyasaya göre risklerini çok daha az teminatla yönetebilmeleri avantajdır. Peki, VİOP ile kaldıraçlı emtia alım ve satım işlemleri nasıl yapılıyor. VİOP ile kaldıraçlı emtia alım ve satım işlemlerine VİOP’ta işlem gören emtialar üzerinden örnek verebiliriz.

VİOP ile kaldıraçlı emtia alım ve satım işlemleri yapılan vadeli işlem sözleşmeleri Anadolu Buğday (WHTANR), Makarnalık Buğday (WHTDRM), Ege Pamuk (COTEGE), İskenderun Çelik Hurdası Endeksi (HMSTR), ONS Altın – USD/ONS (XAUUSD)Gram Altın – TL/Gram (XAUTRY) ve Baz Yük Elektrik (ELCBAS) vadeli işlem sözleşmeleridir. Emtia vadeli işlem sözleşmelerinin teknik özellikleri, işlem kodları, kaldıraç oranları, vadeleri dahil tüm işlem kriterleri diğer varlıklarda olduğu gibi SPK kanunlarına göre ve Borsa İstanbul tarafından belirlenmiştir. Spot piyasaya göre VİOP işlem fiyatının farklı olmasının sebebi taşıma maliyeti içermesidir.  TL üzerinden işlem görür.

VİOP ile kaldıraçlı emtia alım ve satım işlemleri yine döviz kontratları, hisse kontratları, endeks kontratları ya da diğer varlıklarda olduğu gibi çok kolaydır. Yatırımcı online olarak VİOP müşteri hesabı açtığı kurumun web sitesinden müşteri numarasını, şifresini girerek VİOP işlem platformuna erişir. VİOP işlem platformunda ise VİOP ile kaldıraçlı emtia alım ve satım işlemleri yapmak istediği varlığın kodunu, lot miktarını girerek alım yada satım pozisyonu açmak istiyorsa emir ekranından emir tipi seçerek yatırımını tamamlamış olur. Dilediği zamanda da pozisyonunu kapatır. İşte VİOP ile kaldıraçlı emtia alım ve satım işlemleri bu kadar kolaydır.

Diğer taraftan VİOP ile kaldıraçlı emtia alım ve satım işlemleri yapmamış yatırımcılar için ise yine emtia ticareti yapmak çok kolaydır. VİOP denem hesabı üzerinden sanal olarak 15 dakikalık gecikmeli fiyatlar üzerinden pratik yapabilir. VİOP işlem platformunu inceleyebilir, teknik ve temel analiz yapabilir. Ayrıca üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan GCM VİOP’un müşteri temsilcilerinden yardım alabilir.

VİOP ile kaldıraçlı emtia alım satımı

VİOP ile kaldıraçlı emtia alım ve satımına küçük bir örnek verelim; VİOP’ta 1.000 TL ile ortalama 1’e 10 kaldıraç kullanarak 10 bin TL’lik işlem yapabilirsiniz. Varlıktan varlığa ve fiyat hareketlerine göre kaldıraç oranları değişmekle birlikte yaklaşık fiyatlar üzerinden pamuk kontratına bir örnek verelim.

VİOP pamuk kontratının teminat miktarı 630 TL olsun. Kontratların  teminat büyüklüğü ile 12:1 oranında kaldıraç kullanarak 1 ton standart büyüklükteki kontratı alıp satabiliriz. Daha net ifade ile spot pamuk piyasasında 630 TL ile 630 TL’lik pamuk alabilirken VİOP ile kaldıraçlı emtia alım ve satımı yaparken 7056 TL’lik pamuk kontratı alabiliriz. Pamuk emtiasında oluşan tüm kar/zarar oranları da böylece 7056 TL üzerinden yapılabilir ki kaldıraç etkisinden kullanarak daha az teminatla risklerimizi yönetebilir, fiyat hareketlerinden daha fazla faydalanabiliriz.

VİOP ile kaldıraçlı emtia alım ve satım işlemleri yapmak istiyorsanız, Anadolu buğdayı yada makarnalık buğday veya Ege Pamuk kontratları dahil emtialarda oluşan yatırım fırsatlarını değerlendirmek istiyorsanız daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.