Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) en çok işlem gören VİOP sözleşmeleri ile spot piyasalarda en çok ilgi gören enstrümanlar arasında korelasyon pozitiftir. Çünkü spekülatif fiyat hareketlerinden faydalanmak isteyen yatırımcılar kadar popüler spot ürünlerdeki risklerini VİOP’ta yönetmek isteyen yatırımcıların ilgi gösterdiği enstrümanlar genellikle aynıdır.

VİOP’ta en çok işlem gören sözleşmeler likiditesi ve derinliği olan aynı zamanda spot piyasanın popüler enstrümanlarıdır. Bu varlıklarda VİOP’ta kaldıraçlı olarak piyasanın hem düşüşüne hem yükselişine yatırım imkanı sağlayan çift yönlü işlem özelliği, hesap ve işlem açmada teminat sınırlaması olmaması, cazip piyasa koşulları VİOP’a da bu enstrümanlara ilgiyi artırmaktadır.

VİOP’ta hisse senetleri, tahvil-bono-fonlar, endeksler, emtialar, pariteler dahil olmak üzere 35’den fazla çok geniş yelpazede varlık işlem görmesine rağmen en çok işlem gören VİOP sözleşmeleri yıllardır aynıdır. Aslında bura da şöyle bir handikap vardır:

Spot piyasada çok daha fazla ürün popüler olmasına rağmen VİOP’ta en çok işlem gören sözleşmeler belki de bir elin parmağını bile geçmemektedir. Bunun altında yatan asıl sebep ise bazı ürünlerin derinliğinin olmaması, likiditenin zayıf olması dolayısıyla da bu varlıklarda alt kademelerde alım ve satımda fiyatların eşleşmesini zorlaştırması sayılabilir. Piyasaların her koşulunda VİOP’ta tüm kademlerde alım ve satım imkanın fazla olduğu ürünlere yatırımcı daha fazla ilgi göstermektedir. Peki, VİOP’ta en çok işlem gören VİOP sözleşmeleri nelerdir?

Evet! VİOP’ta en çok işlem gören ve aynı zamanda işlem hacminden daha fazla pay alan yatırım araçları içinde bilindiği üzere şunlar;

Ons altın vadeli işlem sözleşmeleri

Dünyanın en çok işlem gören kıymetli finansal ürünlerinden olan ons altında yatırımcı 1 ons altın sözleşmesinde yaklaşık 1’e 16 oranında kaldıraçla yatırım imkanına sahiptir. Ons altın genellikle dolarla ters korelasyona sahipken petrol fiyatları ile beraber hareket eder.

Gram altın vadeli işlem sözleşmeleri

Binlerce yılın geleneksel yatırım aracı altında VİOP’ta bir gram sözleşme büyüklüğünde TL ile ortalama 1’e 10 kaldıraç ile çift yönlü işlem imkanı mevcuttur. Yatırımcı TL ile gram altına yatırım yapmanın avantajlarını yakalar.

EUR/TRY paritesi vadeli işlem sözleşmesi

Avrupa Birliği’ne üye devletlerin ortak para birimi olan Euro ile Türk Lirası’ndan oluşan parite, yatırımcının da en çok işlem yaptığı sözleşmeler arasındadır. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer olan Avrupa Bölgesi aynı zamanda bizim dış ticaretimizde de yüksek paya sahiptir. Bu çerçevede de en çok ilgi gören enstrümanlar arasındadır.

USDTRY paritesi vadeli işlem sözleşmesi

Dünyanın en büyük ekonomilerinden Amerika’nın para birimi dolar ve Türk lirasında oluşan döviz sözleşmesi Türk yatırımcının da en çok ilgi duyduğu kontratlar arasındadır.

EUR/USD paritesi vadeli işlem sözleşmesi

Dünyanın en büyük ekonomilerinden Avrupa Birliği’nin ortak para birimi olan Euro ile yine dünyanın en büyük ekonomisi Amerika’nın para birimi dolardan oluşan EURUSD kurunun dayanak varlık olduğu sözleşmedir. Çapraz pariteye yatırımın odak noktasında daha az risk iştahı ile döviz kazançlarından faydalanma ve risk yönetimi istediğidir. VİOP’un en likit döviz kontratlarındandır.

BİST 30 endeksi vadeli işlem sözleşmesi

Türk sermaye piyasalarının işlem hacmi en yüksek ilk 30 hissesinden oluşan BİST 30 endeks kontratının dayanak varlık olduğu VİOP 30 sözleşmesi VİOP’un en gözde ilk üç varlığı arasındadır.

VİOP’’ta en çok işlem gören VİOP sözleşmelerine yatırım yapmak ve tüm enstrümanlar hakkında daha fazla bilgi almak isteyen yatırımcılar GCM VİOP’un web adresi www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirler.