Türkiye’nin popüler türev piyasası Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlem gören sözleşmeler açısından Türk finans piyasalarının zenginleşmesi, gelişmesi ve yatırımcıların tüm yatırım ihtiyaçlarına cevap verebilmesi için zengin finansal varlıklara sahiptir.

VİOP’ta işlem gören sözleşmelerin çeşitliliği küresel konjonktüre ve değişen piyasa koşullarına göre artırılması yönünde artmaktadır. VİOP’ta yatırım yapmak isteyen yatırımcılar getiri ve risk beklentilerine göre VİOP’ta işlem gören sözleşmeler içinde mutlaka yatırımcı profillerine uygun enstrümanlarda işlem yapma imkanına sahiptir.  Çünkü yatırımcı VİOP’ta doğru stratejiler ve profesyonel uzman desteği ile bu piyasada kendi yatırım hedeflerine ve ihtiyaçlarına ulaşma hedeflerini yakalayabilir.

Yatırımcının getiri ve risk çeşitlendirmesini sağlayan VİOP’ta işlem gören sözleşmelerde ise yatırım yapmak çok kolaydır. Peki, VİOP’ta işlem gören sözleşmeler nelerdir?

VİOP’ta işlem gören sözleşmeler

VİOP’ta işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri farklı piyasalarda işlem gören riskleri ve getirileri birbirinden bağımsız dayanak varlıklardan oluşuyor.  VİOP’ta işlem gören sözleşmeler dayanak varlık kategorilerine göre şunlardır;

–  Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Akbank, Arçelik, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları, Sabancı Holding, Kardemir, Koç Holding, Pegasus, Petkim, Garanti Bankası, İş Bankası, Tofaş, Tüpraş, Türk Hava Yolları, Türk Telekom, Turkcell, Halk Bankası, Şişe Cam, Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası

–  Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri

BIST 30 Fiyat Endeksi

–  Döviz Vadeli İşlem Sözleşmeleri

USDTRY paritesi (Türk Lirası/ABD Doları kuru),

EURTRY paritesi (Türk Lirası/Euro kuru),

EUR/USD paritesi (Euro/Amerikan (ABD) Doları çapraz kuru)

–  Kıymetli Madenler Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Saf Altın (TL/gram)         XAUTRY

Saf Altın (USD/ons)        XAUUSD

–  Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri

41 Renk Ege pamuk         COTEGE

Anadolu kırmızı sert ikinci sınıf baz kalite buğday WHTANR

Makarnalık üçüncü sınıf baz kalite buğday         WHTDRM

–  Enerji Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Baz Yük Elektrik                         ELCBAS

–  Yabancı Endeksler Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Saraybosna Borsası Fiyat Endeksi SASX 10

– Faiz Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Aylık Gecelik Repo Oranı                       ONREPOM

Üç Aylık Gecelik Repo Oranı     ONREPOQ

– Borsa Yatırım Fonları Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Finans Portföy FTSE İstanbul Bono FBIST Borsa Yatırım Fonu FBIST

VİOP’ta işlem gören opsiyon sözleşmeleri aşağıda verilmiştir:

–  Pay Opsiyon Sözleşmeleri

–  Pay Endeks Opsiyon Sözleşmeleri

–  DolarTL Opsiyon Sözleşmeleri

VİOP’ta işlem gören sözleşmelerde nasıl yatırım yapılır?

VİOP’ta işlem gören sözleşmelerde yatırım yapmak çok kolay bir o kadar da basittir. VİOP üyesi bir aracı kurumda açacağınız VİOP müşteri hesabı ile aracı kurumun web adresi üzerinden VİOP işlem platformuna müşteri numarası ve şifreniz ile online olarak giriş yapabilir ve birkaç saniye içinde alım ve satım işlemi yapabilirsiniz

VİOP’ta işlem gören sözleşmelere yatırım yapmak diğer piyasalara göre hangi avantajları içeriyor?

VİOP’ta işlem gören sözleşmelere yatırım yapmak ile diğer piyasalarda işlem gören sözleşmelere yatırım yapmak kaldıraç etkisi, çift yönlü piyasa özelliği, ücretsiz eğitimler, demo hesapta pratik imkanı, küçük teminatlarla yatırm, profesyonel işlem platformlarında ileri seviyede stratejilerin uygulanması gibi birçok avantajı içeriyor. Bununla birlikte VİOP piyasası da kaldıraçlı bir piyasadır ve kaldıraç etkisinin yüksek getiri avantajı kadar aynı oranda kaybetme riski de içerir. Bu perspektifte VİOP demo hesapta pratik yapmak, uzman desteği alarak bu risklerinizi azaltabilirsiniz.

VİOP işlem sözleşmelerinde yatırım yapmak için sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP’un www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.