Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) hisse senetlerine ve endekslere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası Pay Pazarı’nda VİOP hisse kontratlarına yöneliyorlar.

VİOP’ta hisse senetlerine yatırım yapmak birçok yatırımcı tarafından keşfedilmemekle beraber borsa özellikle hisse senedi yatırım deneyimi olan yatırımcılar için cazip birçok özellik taşır. VİOP’ta hisse senedi yatırımı; yatırımcılar için kaldıraç sisteminden faydalanarak spot piyasaya göre çok daha az teminatla alıp satma fırsatını içerir. Aynı zamanda yine VİOP’ta hisse senedi yatırımı yapmak fiyatların hem düşüşü hem de yükselişi yönüne yatırım yaparak hem fiyatlar yükselirken hem de düşerken çift yönlü olarak kazanım anlamına gelir.

VİOP hisse senedi varlıklarına yatırım yapmanın avantajlarının farkına varan yatırımcılar ise “VİOP’ta hisse senetlerine nasıl yatırım yapılır” konusuyla ilgileniyorlar.

VİOP’ta hisse senetlerine nasıl yatırım yapılır konusunda yatırımcılara bir yönerge belirlemek gerekirse öncelik VİOP müşteri hesabı açmaları yönünde olacak.

VİOP’ta hisse senetlerine yatırım yapmak için VİOP işlemlerine aracılık yetkisi bulunan geniş yetkili aracı kurumlarda VİOP müşteri hesabı açarak VİOP’ta hisse senedi yatırımının ilk adımı atılabilir. VİOP müşteri hesabı açmak için kimlik bilgileri ve VİOP uygunluk testinden geçtikten sonra VİOP’ta hisse senedi yatırıma başlayabilirler.

VİOP’ta hisse sendi yatırımı yapmak çok kolay bir süreç olmakla birlikte başarılı işlem stratejileri üretmek ise meşakkatlidir. Dolayısıyla da ikinci öneri ise VİOP demo (deneme) hesapta pratik yapılması olacak Böylece yatırımcı VİOP bilgisi ve deneyimi kazanmada önemli bir tecrübeye sahip olabilecek. Tabi bu esnada VİOP deneme hesabı nedir diye sorgulanabilir.

VİOP deneme hesabı; VİOP’ta ilk defa işlem yapacak olan veya ileri seviyede yatırım stratejilerini test etmek isteyen yatırımcılar için geliştirilmiş bir yazılımdır. Sanal para ile dijital ortamda, online olarak gerçek piyasa koşullarında 15 dakikalık gecikmeli fiyatlar üzerinden gerçek VİOP işlem platformu ile aynı özellikte işlem platformu üzerinden alım ve satım işlemi yapılabilir. Geçikmeli fiyatlar üzerinden grafikler oluşturarak teknik analiz yapılmasını sağlayan VİOP deneme hesabı üzerindeki tüm işlemler sanaldır ve yatırımcı maddi kayba uğramadan piyasayı ve işlem gören enstrümanları öğrenme imkanı bulur. Her aracı kurum tarafından verilmeyen VİOP deneme hesabı, sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP tarafından ücretsiz olarak yatırımcının hizmetine sunulmaktadır.

VİOP’ta bilinçli olarak hisse senedi yatırımı yapmak için sektörün uzmanları tarafından verilen VİOP eğitimleri, seminerleri, webinarlar, e-kitaplar VİOP argümanlarında yatırımcının bu piyasada bilinçli işlem yapmasına önemli katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla yine her kurum tarafından sunulmayan VİOP eğitimleri, yatırımcı dostu GCM VİOP tarafından yatırımcıya ücretsiz olarak verilmektedir.

VİOP’ta hisse senedi yatırımı yapmak için özetle ücretsiz VİOP eğitimlerine katıldıktan ve VİOP deneme hesapta pratik yaptıktan sonra VİOP piyasasının işleyişi hakkında temel bilgilere sahip olmuşsunuz demektir. Artık VİOP araştırma rapor ve analizlerini de izleyerek piyasalar hakkında güncel bilgiler edinebilir yatırım yapacağınız enstrümanlarının karlılık durumlarını, beklentilerini ve fiyatlarını etkileyecek gelişmeleri izleyerek işlem stratejisi geliştirebilirsiniz.

Bu süreçten sonra ise aracı kurumunuzun web sitesinde yer alan VİOP gerçek hesap sekmesinden müşteri numara ve şifrenizi kullanarak VİOP Meta Trader 5 VİOP işlem platformuna erişim sağlayabilirsiniz.

*VİOP işlem Platformu Meta Trader 5 üzerinden ise Piyasa Gözlemi menüsünden yatırım yapmak istediğiniz hisse senedi sözleşmesinin kodunu, emir tipini, almak istediğiniz kontrat adetini seçmeniz yeterlidir. İşte VİOP’ta hisse senedi yatırımı yapmak bu kadar kolaydır. Bu arada VİOP’ta ilk feda hisse senedi yatırımı yapacak olan yatırımcılar için VİOP’ta işlem gören hisse kontratları ve kodları şu şekildedir;

Pay Senetleri Kod/Açıklama
Akbank T.A.Ş. F_AKBNK….*
Arçelik A.Ş. F_ARCLK….*
Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. F_EKGYO….*
Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. F_EREGL….*
H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. F_SAHOL….*
Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. F_KRDMD….*
Koç Holding A.Ş. F_KCHOL….*
Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. F_PGSUS….*
Petkim Petrokimya Holding A.Ş. F_PETKM….*
T. Garanti Bankası A.Ş F_GARAN….*
T. İş Bankası A.Ş F_ISCTR….*
Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. F_TOASO….*
Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. F_TUPRS….*
Türk Hava Yolları A.O. F_THYAO….*
Türk Telekomünikasyon A.Ş. F_TTKOM….*
Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. F_TCELL….*
Türkiye Halk Bankası A.Ş. F_HALKB….*
Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. F_SISE….*
Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. F_VAKBN….*
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. F_YKBNK….*
Endeks
BIST 30 Fiyat Endeksi F_XU030….*

*VİOP hisse kontrat kodunun son dört hanesini ay ve yıl bilgisinin gösterildiği vade oluşturmaktadır. Mesela; Nisan 2017 vadeli kontrat olduğu bilgisi  0417 olarak hisse kontratlarının son dört hanesinde  veriliyor.

VİOP’ta GCM VİOP avantajları ile hisse sentlerine yatırım yapın!

VİOP’ta hisse kontratlarında bilinçli olarak başarılı işlem stratejileri üretmek çok önemlidir. Eğer VİOP piyasasında hisse kontratlarında bilgi ve tecrübe odaklı yatırım yapmak istiyorsanız VİOP demo hesapta pratik yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lisanslı ve geniş yetkili aracı kurum olan GCM VİOP’un web adresi www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.