VİOP’ta nakit uzlaşı, VİOP’ta yatırım yapan yatırımcıların en çok ilgilendiği işlemler arasında yer alıyor. Aslında VİOP’ta vade sonunda yatırımcıların hesaplarında otomatik olarak gerçekleşen bir işlem olan nakit uzlaşı terim olarak bilinmeyebilir. VİOP yatırımcısı farkında olmadan vade sonunda nakit uzlaşı sonucu elindeki kontratlarından doğan haklarının veya yükümlülüklerinin nakit karşılığını hesaplarında görür fakat yapılan işlemin nakit uzlaşı sonucu gerçekleştiğini bilmeyebilir.

VİOP’ta nakit uzlaşıya örnek

VİOP’ta nakit uzlaşı, yatırımcının alım veya satım pozisyonundan doğan hak ve yükümlülüklerinin vadeli işlem sözleşmesinin vade sonunda alıcı ve satıcı arasında fiziki varlığın teslim edilmeden nakit değerinin ifa edilmesidir.

Mesela; yatırımcının 22 Ekim’de 1 adet buğday kontratında (F_WHTDR0118)   piyasada işlem gördüğü tarihte 700 TL kullanma değeri ile alım pozisyonu açtığını düşünelim; vade bitim tarihini beklediğini ve o tarihte pozisyonu 760 TL’den uzlaşma fiyatı olduğunu farz edelim.

Vade bitiş tarihinde yatırımcı alım kontratının sözleşme büyüklüğü 1’e 10 kaldıraç ile 700 TL*10 =7.000 TL’dir. Yatırımcı bu sözleşmeyi 700 TL’ye kullanma hakkını elde etmiştir*.

31 Ocak 2018 tarihinde buğdayın tonu spot piyasada 7.600 TL olsun. Yatırımcı 7600-7000= 600 TL kar sağlamıştır. Yatırımcı bu tarihte buğdayı fiziken teslim almamış

700 + 600 = 1.100 TL nakit hesabına yatmıştır.

Bu örnekte görüldüğü üzere 1 ton buğdayı fiziken satın almamış, başlangıç teminatı artı karı hesabına nakit olarak geçmiştir. Yatırımcı fiziki olarak buğdayı alıp satmadan kontrat üzerinden buğday ticareti yaparak kar sağlamıştır.

VİOP’ta nakit uzlaşı sadece emtialar için geçerli değildir. VİOP’ta işlem gören tüm varlıklar için vade bitimine kadar taşınan pozisyonlarda nakit uzlaşı sağlanmaktadır. Mesela; yatırımcı paritelerin, emtiaların, ons ya da gram altının, endekslerin, hisse senetlerinin ya da tahvillerin dayanak varlık olduğu vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapabilir.

VİOP’ta nakit uzlaşı kısaca varlığın vadesinin son günü kontratın işleme kapanmadan önce taşıdığı hakların nakit değerinin ifa edilmesidir.

VİOP’ta nakit uzlaşı nasıl yapılır, uzman desteği alın!

VİOP’ta nakit uzlaşı hesaplamaları teknik konulardır. Detaylı olarak öğrenmek ve VİOP’a dair birçok teknik konuyu öğrenerek bilinçli işlem yapmak istiyorsanız sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP’tan yardım alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edin.

*VİOP’ta buğday kontratında yaklaşık kaldıraç oranı 1’e 10’dur. Dolayısı ile spot piyasa değeri 70 bin TL olan kontratı kaldıraç kullanarak 700 TL’ye almıştır.