Sermaye piyasalarının en büyük misyonlarından biri de ekonomik değerlerin piyasalar arasında adil dağılması ve ekonomilere yön vermesidir. Yatırımcı tabanının tüm finans piyasalarında etkin yer alması, menkul kıymet getirilerinden faydalanması ve spot piyasa risklerini yönetmesini amaçlayan piyasalardan biri de VİOP’tur (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasaları).

VİOP’ta özellikle kaldıraç sistemiyle yatırımcının çok küçük teminatlarla sermaye ve finans piyasalarında oluşan yatırım fırsatlarından pay alabilir. Aynı zamanda spot piyasa risklerini de kaldıraç sisteminden ve çift yönlü piyasa özelliğinden faydalanarak yönetebilen yatırımcı VİOP’ta  altından hisse senedine, pamuktan tahvile, çok geniş yelpazede yer alan yatırım araçlarında yatırım fırsatı bulur.

VİOP’ta tüm yatırım miktarlarının pay almasına imkan tanıyan kaldıraç sistemiyle yatırımcı minimal teminatlarla dahi işlem imkanı bulur. Peki; VİOP’ta ne kadar teminatla yatırım yapılabilir? İşte bu noktada piyasada yeni olan veya ilk defa yatırım yapmayı planlayan yatırımcılar için dahi VİOP’ta ne kadar teminat yatırmalıyım sorusu zihinleri kurcalar. Bu esnada ise VİOP’ta enstrümanın piyasa fiyatına ve kullanılabilen kaldıraç oranına göre çok düşük başlangıç teminatları dahi potansiyel yatırım fırsatlarına yönlenmiştir. Dolayısıyla VİOP’ta en küçük teminatların dahi yatırıma yönlendirilebileceği bilgisi ile konuya enstrüman ve kaldıraç bazında inceleyelim;

VİOP’ta ne kadar teminat yatırmalıyım sorusunun cevabının işlem yapılan enstrümana ve kullanılan kaldıraç oranına göre değiştiğini ifade etmiştik. Mesela gram altında 1 lotluk işlem yapılmak istendiğinde Şubat vadeli kontratın başlangıç teminatı 15 TL’dir sözleşme büyüklüğü 1 gramdır ve kaldıraç oranı ortalama 1’e 10’dur. Eğer şubat 2018 vade ons altında işlem yapılacaksa sözleşme büyüklüğü 1 ons, yaklaşık kaldıraç oranı ortalama 1:16’dır ve başlangıç teminatı 80 dolardır (USDTRY paritesi üzerinden TL’ye çevrilerek teminat kesilir). VİOP 30 endeksinde ise başlangıç teminatı 1.130 TL’dir. Sözleşme büyüklüğü 100 paydır ve ortalama kaldıraç oranı 1:12’dir.

VİOP’ta ne kadar teminatla yatırım yapmam gerekir sorusunun cevabını Borsa İstanbul ve Takasbank web adreslerinden span parametreleri başlığı altından öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda işlem yapılan aracı kurumlarda span parametreleri değiştiğinde müşteriyi bilgilendirmekle yükümlüdürler.

VİOP’ta yatırımcı yatırıma yönlendirmek istediği sermayesi miktarında yatırım imkanı bulur. VİOP’ta ne kadar yatırmam gerekir sorusunun cevabı yatırımcının yatırım tercihlerine göre değişir. Daha fazla bilgi için GCMVİOP’un üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan uzmanlarından yardım alabilir, www.gcmforex.com/viop/ web adresini ziyaret edebilirsiniz.