Vadeli işlem ve opsiyon piyasaları, spot piyasalara göre risk yönetimi, spekülatif kar fırsatları, maliyet avantajları gibi birçok yatırım fırsatı ile yatırımcıyı bu piyasalara çeker.

Türev piyasalar, günümüz çağının yatırım ihtiyaçlarına göre şekillenmiş sentetik yatırım araçları olarak bilinen yeni nesil birçok finansal enstrümanı içerir. VİOP’ta türev ve vadeli bir piyasa olarak gerek piyasa koşulları gerekse işlem gören finansal ürünler olarak küresel türev piyasalara yakın bir performans sergilemektedir.

VİOP’ta yatırım fırsatlarına birkaç yönden bakmak gerekmektedir. Mesela; piyasanın özellikleri, işlem gören enstrümanların çeşitliliği ve spot piyasa risklerini yönetmede hangi yatırım araçlarında işlem yapılabilir gibi. Bu çerçevede de VİOP’ta yatırım fırsatları yatırımcının ihtiyaçlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Biz de VİOP’ta yatırım fırsatlarını bu bakış açılarıyla inceleyeceğiz.

VİOP piyasa özelliklerinin yarattığı fırsatlar

VİOP’ta yatırım fırsatlarını piyasa özelliğine göre anlatmadan önce piyasanın temel birkaç özelliğinden bahsetmekte fayda var.

Küresel piyasalarda vadeli piyasaların temeli; 1970’li yılarda risk yönetimi, spot piyasalardaki oynaklığın en aza indirilmesi ve likiditasyonun sağlanması gibi birçok faydaya bağlı olarak atılmıştır. Biz de ise Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası 2005 yılında faaliyete geçmiş vadeli bir piyasadır.

Vadeli ve türev bir piyasa olan VİOP’ta işlem gören ürünlerin de vadeli kontratlar ve opsiyonlardır. VİOP’u diğer piyasalardan ayıran diğer bir özelliği ise kaldıraçlı bir piyasa olması ve işlem maliyetleri avantajıdır. Aynı zamanda bu piyasada taşınan tüm TL pozisyonları için nema geliri elde edilir. Dolayısıyla VİOP’ta yatırım fırsatlarını piyasa özelliğine göre kategorize edebiliriz. Ayrıca yine işlem maliyetlerinin düşük olması, spot piyasanın çok altında çok düşük teminatlarla yatırım fırsatlarına ulaşılabilmesi VİOP’ta yatırım fırsatlarına örnek olarak verilebilir.

VİOP’ta işlem gören enstrümanların yarattığı fırsatlar

VİOP’ta yatırım fırsatlarına zemin oluşturan diğer bir unsur ise işlem gören enstrümanların çeşitliliğidir. VİOP’ta bugün spot piyasanın popüler finansal enstrümanlarının dayanak olduğu 35’ten fazla ürün işlem görmektedir.

VİOP’ta işlem gören enstrümanlar arasında gram altın ve ons altın gibi kıymetli madenler; USDTRY ve EURTRY gibi popüler döviz pariteleri; endeks; Akbank ve Tüpraş gibi 20’nin üstünde hisse senedi; Pamuk ve buğday gibi zirai emtialar; tahvil ve bonolar; İskenderun çelik gibi metaller dahil olmak üzere ekonomik değeri yüksek varlıklar işlem görmektedir. Spot piyasanın ve ekonominin dinamo taşı bu finansal enstrümanlar birçok yatırımcı için cazip VİOP yatırım fırsatlarını sunmaktadır.

VİOP Demo hesapta pratik imkanı

VİOP’taki yatırım fırsatları açısından ücretsiz olarak demo (deneme) hesapta sanal para ile 15 dakikalık gecikmeli fiyatlar üzerinden gerçek piyasa koşullarında pratik imkanı birçok piyasada yatırımcının bulamayacağı fırsatlar arasındadır. VİOP demo hesap ile yatırımcı piyasayı, piyasada işlem gören yatırım enstrümanlarını tanıma ve pratik yapma imkanı bulurken aynı zamanda kendi yatırım stratejilerini test etme imkanı da bulabilir.

VİOP’ta yatırım  fırsatlarına yönelik daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız sektörün ödüllü ve lider aracı kurumlarından GCM VİOP’un müşteri temsilcilerinden yardım alabilir, web sitesi www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.